Quantitative Aptitude Set -208
Apr 27 2024
Here we are providing new series of Quantitative Aptitude Questions for upcoming exams, so the aspirants can practice it on a daily basis.
The questions below are based on the given Series-I. The series-I satisfy a certain pattern, follow the same pattern in Series-II and answer the questions given below.
1)
II) 12 . 78.75. If 78.75 is the nthterm find the value of n
A.6
B.4
C.5
D.7
E.8
2) I) 19, 38, 114, 570, 3990
II) 23 .. 690. If 690 is the nthterm find the value of n
A.6
B.5
C.7
D.8
E.4
3) I) 15, 32, 68, 144, 304
II) 0.5 .. 176. If 176 is the nthterm find the value of n
A.9
B.8
C.7
D.6
E.11
4) I) 11, 23, 33, 41, 47
II) 114 154. If 154 is the nthterm find the value of n
A.6
B.3
C.5
D.7
E.4
5) I) 102, 342, 462, 542, 602
II) 7 .. 447. If 447 is the nthterm find the value of n
A.2
B.3
C.4
D.6
E.5
Answers :
1) Answer: C
Series I,
8 is the 1st term
8 * 0.5 = 4
4 * 1.5 = 6
6 * 2.5 = 15
15 * 3.5 = 52.5
Series II,
12 is the 1st term
12 * 0.5 = 6
6 * 1.5 = 9
9 * 2.5 = 22.5
22.5 * 3.5 = 78.75 = 5th term
2) Answer: E
Series I,
19 is the 1st term
19 * 2 = 38
38 * 3 = 114
114 * 5 = 570
570 * 7 = 3990
Series II
23 is the 1st term
23 * 2 = 46
46 * 3 = 138
138 * 5 = 690 (4th term)
3) Answer: D
Series I
15 is the 1st term
15 * 2 + 2 = 32
32 * 2 + 4 = 68
68 * 2 + 8 = 144
144 * 2 + 16 = 304(5th term)
Series II,
0.5 is the 1st term
0.5 * 2 + 2 = 3
3 * 2 + 4 = 10
10 * 2 + 8 = 28
28 * 2 + 16 = 72
72 * 2 + 32 = 176 = 6th term
4) Answer: A
Series I,
11 is the 1st term
11 + 12 = 23
23 + 10 = 33
33 + 8 = 41
41 + 6 = 47 (5th term)
Series II,
114 is the 1st term
114 + 12 = 126
126 + 10 = 136
136 + 8 = 144
144 + 6 = 150
150 + 4 = 154 (6th term)
5) Answer: C
Series I
102 is the 1st term
102 + 240/1 = 342
342 + 240/2 = 462
462 + 240/3 = 542
542 + 240/4 = 602
Series II,
7 is the 1st term
7 + 240 = 247
247 + 240/2 = 367
367 + 240/3 = 447 (4th term)