Payment Processing...

Quantitative Aptitude Set -411

Here we are providing new series of Quantitative Aptitude Questions for upcoming exams, so the aspirants can practice it on a daily basis.

Study the following information carefully and answer the questions given below.

The given line graph shows the total

number of accounts (Saving + Current) and the number of saving accounts in four different banks.

1) What is the ratio of the number of saving accounts in UCO to the number of current accounts in SBI?

A.2:3

B.3:4

C.4:5

D.5:6

E.None of these

2) The total number of accounts in Indian Bank is 5/4 of the total number of accounts in IOB. If the number of current accounts in Indian bank is equal to the number of current accounts in UCO bank, then find the number of saving accounts in Indian bank?

A.11200

B.11000

C.10800

D.10600

E.10400

3) The number of current accounts in BOM is equal to the average number of current accounts in SBI, IOB and BOB. If the ratio of the number of current and saving accounts in BOM is 4:5, then find the number of saving accounts in BOM?

A.6750

B.6760

C.6780

D.6790

E.None of these

4) What is the difference between the number of saving accounts in SBI and the number of current accounts in IOB?

A.1500

B.1600

C.1700

D.1800

E.1900

5) If 50% of the current accounts in UCO is deactivated and 20% of the saving accounts in BOB is deactivated, then find the number of active accounts in UCO and BOB, if all the number of saving accounts in UCO bank and current accounts in BOB bank are activated?

A.12060

B.13200

C.14400

D.15010

E.16080

Answers :

1) Answer: B

Required ratio = 3600:(12000 – 7200)

= 3:4

2) Answer: C

Number of accounts in Indian bank = 5/4 * 14400 = 18000

Number of current accounts in Indian bank = 10800 – 3600 = 7200

Number of saving accounts in Indian bank = 18000 – 7200 = 10800

3) Answer: A

Number of current accounts in SBI = 12000 – 7200 = 4800

Number of current accounts in IOB = 14400 – 9000 = 5400

Number of current accounts in BOB = 9600 – 3600 = 6000

Number of current accounts in BOM = (4800 + 5400 + 6000)/3 = 5400

Number of saving accounts in BOM = 5/4 * 5400 = 6750

4) Answer: D

Number of current accounts in IOB = 14400 – 9000 = 5400

Required difference = 7200 – 5400 = 1800

5) Answer: E

Required total = 3600+ (10800 – 3600) * 50/100 + 3600 * 80/100 + (9600 – 3600)

= 16080

×